KnowledgeBoat Logo
|

Chemistry

1 mole of CO2 occupies 24 dm3 at room temperature and pressure. Calculate the following:

(a) The mass of 6 litres of CO2.

(b) The volume occupied by 60 g of CO2.

[Atomic weight: C=12, O=16]

Mole Concept

9 Likes

Answer

Given:
1 mole of CO2 occupies 24 dm3 (24 L) at room temperature and pressure

Gram molecular mass of CO2 = 12 + 2 x 16 = 44 g

(a) 24 litres of CO2 weighs = 44 g (at room temperature & pressure)

∴ Mass of 6 litres of CO2 = 4424\dfrac{44}{24} x 6 = 11 g (at room temperature & pressure)

Hence, mass of 6 litres of CO2 at room temperature & pressure is 11 g.

(b) Volume occupied by 44 g of CO2 = 24 litres (at room temperature & pressure)

∴ Volume occupied by 60 g of CO2 = 2444\dfrac{24}{44} x 60 ≈ 32.72 litres (at room temperature & pressure)

Hence, volume occupied by 60 g of CO2 ≈ 32.72 litres (at room temperature & pressure)

Answered By

2 Likes


Related Questions