Mathematics
7 kg of rice costs ₹ 1,120. How much rice can be bought for ₹ 3,680?
Direct & Inverse Variations
5 Likes
Answer
Let x kg rice cost ₹ 3,680.
| Quantity | Cost |
|---|---|
| 7 | ₹ 1,120 |
| x | ₹ 3,680 |
Since it is a case of direct variation,
Hence, the 23 kg of rice can be bought for ₹ 3,680.
Answered By
4 Likes
Related Questions
For 100 km, a taxi charges ₹ 1 ,800. How much will it charge for a journey of 120 km ?
If 27 identical articles cost ₹ 1,890, how many articles can be bought for ₹ 1,750 ?
6 notebooks cost ₹ 156, find the cost of 54 such notebooks.
22 men can dig a 27 m long trench in one day. How many men should be employed for digging 135 m long trench of the same type in one day ?