Mathematics
A 700 g dry fruit pack costs ₹ 432. It contains some almonds and the rest cashew kernel. If almonds cost ₹ 576 per kg and cashew kernel cost ₹ 672 per kg, what are the quantities of the two dry fruits separately?
Related Questions
Assertion (A): Difference between ages of two brothers is 5 years, while sum of their ages is 25 years. Then the younger is 10 years old.
Reason (R): The difference between age of two brothers remains constant, even when they grow older.
Assertion (A) is true, Reason (R) is false.
Assertion (A) is false, Reason (R) is true.
Both Assertion (A) and Reason (R) are true, and Reason (R) is the correct reason for Assertion (A).
Both Assertion (A) and Reason (R) are true, but Reason (R) is not the correct reason (or explanation) for Assertion (A).
Assertion (A): Perimeter of a garden is 24 cm, while the difference between its length and width is 2 units. Then its area is 35 sq. cm.
Reason (R): If length of a rectangle is doubled, while width remains the same, then the perimeter also gets doubled.
Assertion (A) is true, Reason (R) is false.
Assertion (A) is false, Reason (R) is true.
Both Assertion (A) and Reason (R) are true, and Reason (R) is the correct reason for Assertion (A).
Both Assertion (A) and Reason (R) are true, but Reason (R) is not the correct reason (or explanation) for Assertion (A).
Drawing pencils cost ₹ 4 each and coloured pencils cost ₹ 5.50 each. If altogether two dozen pencils cost ₹108, how many coloured pencils are there?
Shikha works in a factory. In one week she earned ₹ 3,900 for working 47 hours, of which 7 hours were overtime. The next week she earned ₹ 4,160 for working 50 hours, of which 8 hours were overtime. What is Shikha's hourly earning rate?