KnowledgeBoat Logo
|

Physics

A crane 'A' lifts a heavy load in 5 seconds, whereas another crane 'B' does the same work in 2 seconds. Compare the power of crane 'A' to that of crane 'B'.

Machines

ICSE 2020

103 Likes

Answer

Let the work done by both cranes be 'W'

Given,

Time taken by crane A to do work, t1 = 5 s

Time taken by crane B to do work, t2 = 2 s

Power of crane A, PA = Wt1\dfrac{W}{t_1}

Power of crane B, PB = Wt2\dfrac{W}{t_2}

PAPB=Wt2Wt1PAPB=t2t1PAPB=25\dfrac{PA}{PB} = \dfrac{Wt2}{Wt1} \\[0.5em] \dfrac{PA}{PB} = \dfrac{t2}{t1} \\[0.5em] \dfrac{PA}{PB} = \dfrac{2}{5}

PA : PB = 2 : 5

Answered By

74 Likes


Related Questions