Mathematics
Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solutions graphically.
5 pencils and 7 pens together cost ₹ 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost ₹ 46. Find the cost of one pencil and that of one pen.
Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solutions graphically.
5 pencils and 7 pens together cost ₹ 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost ₹ 46. Find the cost of one pencil and that of one pen.