Given, expenses = ₹ 6821 on food, ₹ 2043 on tea and ₹ 1652 on other eatables
Total
⇒6821+2043+1652⇒2137+483+582
LCM of 2, 4 and 5 = 20
⇒2×10137×10+4×583×5+5×482×4⇒201370+20415+20328⇒201370+415+328⇒202113⇒1052013
Savings = Income − Total expenses
Savings =125−202113=20125×20−202113=202500−202113=202500−2113=20387=19207
Hence, savings = ₹19207.