KnowledgeBoat Logo
|

Chemistry

The mass of 5.6 litres of a certain gas at S.T.P. is 12 g. What is the relative molecular mass or molar mass of the gas?

Mole Concept

96 Likes

Answer

5.6 litres of gas at S.T.P. has mass = 12 g

∴ 22.4 litre (molar volume) has mass

= 125.6\dfrac{12}{5.6} x 22.4

= 48 g

Answered By

43 Likes


Related Questions