Mathematics

Class XI students of a school wanted to give a farewell party to the outgoing students of class XII. They decided to purchase two kinds of sweets, one costing ₹ 250 per kg and the other costing ₹ 350 per kg. They estimated that 40 kg of sweets were needed. If the total budget for the sweets was ₹ 11800; find how much sweets of each kind were brought ?

Linear Equations

18 Likes

Answered By

10 Likes


Related Questions