KnowledgeBoat Logo
|

Mathematics

Class XI students of a school wanted to give a farewell party to the outgoing students of class XII. They decided to purchase two kinds of sweets, one costing ₹ 250 per kg and the other costing ₹ 350 per kg. They estimated that 40 kg of sweets were needed. If the total budget for the sweets was ₹ 11800; find how much sweets of each kind were brought ?

Linear Equations

18 Likes

Answer

Let x kg of ₹ 250 per kg and y kg of ₹ 350 per kg sweets were purchased.

Given,

40 kg of sweets were needed.

∴ x + y = 40

⇒ x = 40 - y ………(1)

Given,

Total budget for sweets was ₹ 11800.

∴ 250x + 350y = 11800

⇒ 25x + 35y = 1180 ……..(2)

Substituting value of x from equation (1) in equation (2), we get :

⇒ 25(40 - y) + 35y = 1180

⇒ 1000 - 25y + 35y = 1180

⇒ 10y = 1180 - 1000

⇒ 10y = 180

⇒ y = 18010\dfrac{180}{10} = 18.

Substituting value of y in equation (1), we get :

⇒ x = 40 - 18 = 22.

Hence, 22 kg of ₹ 250 per kg and 18 kg of ₹ 350 per kg sweets were purchased.

Answered By

10 Likes


Related Questions