Chemistry
Which of the following will occupy the volume 2.8 litres at S.T.P.?
(Atomic weight: C = 12, O = 16, Cl = 35.5, S = 32)
- 2 moles of carbon dioxide
- 7.1 g of chlorine
- 8 g of sulphur dioxide
- 56 g of carbon monoxide
Stoichiometry
5 Likes
Answer
8 g of sulphur dioxide
Reason — One mole of any gas occupies 22.4 litres of volume at S.T.P.
The required moles of gas at S.T.P = = 0.125 mol
| Substance | Molar mass(g) | Given mass (moles/g) | No. of moles | Volume at STP (L) |
|---|---|---|---|---|
| 2 moles of carbon dioxide | 44 | 2 mol | 2 | 44.8 |
| 7.1 g of chlorine | 71 | 7.1 g | 0.10 | 2.24 |
| 8 g of sulphur dioxide | 64 | 8g | 0.125 | 2.8 |
| 56 g of carbon monoxide | 28 | 56g | 2.00 | 44.8 |
∴ 8 g of sulphur dioxide will occupy the volume 2.8 litres at S.T.P.
Answered By
2 Likes
Related Questions
Assertion (A): Hydraulic washing is a method to separate impurities from the ore.
Reason (R): In Hydraulic washing, denser particles float and lighter particles settle down.
- Both (A) and (R) are true and (R) is the correct explanation of (A).
- Both (A) and (R) are true and (R) is not the correct explanation of (A).
- (A) is true but (R) is false.
- (A) is false but (R) is true.
The oxide which reacts with both dilute hydrochloric acid and sodium hydroxide solution to form salt and water is:
- Basic oxide
- Amphoteric oxide
- Acidic oxide
- Neutral oxide
A salt solution which gives a reddish-brown precipitate with NaOH and a white precipitate with BaCl2 solution is:
- CuSO4
- Ca(NO3)2
- Fe2(SO4)3
- FeCl3
An alkane with molecular mass 44 is:
- CH4
- C3H8
- C4H10
- C2H6