KnowledgeBoat Logo
|

Chemistry

Which of the following will occupy the volume 2.8 litres at S.T.P.?
(Atomic weight: C = 12, O = 16, Cl = 35.5, S = 32)

  1. 2 moles of carbon dioxide
  2. 7.1 g of chlorine
  3. 8 g of sulphur dioxide
  4. 56 g of carbon monoxide

Stoichiometry

5 Likes

Answer

8 g of sulphur dioxide

Reason — One mole of any gas occupies 22.4 litres of volume at S.T.P.

The required moles of gas at S.T.P = 2.822.4\dfrac{2.8}{22.4} = 0.125 mol

SubstanceMolar mass(g)Given mass (moles/g)No. of molesVolume at STP (L)
2 moles of carbon dioxide442 mol244.8
7.1 g of chlorine717.1 g0.102.24
8 g of sulphur dioxide648g0.1252.8
56 g of carbon monoxide2856g2.0044.8

∴ 8 g of sulphur dioxide will occupy the volume 2.8 litres at S.T.P.

Answered By

2 Likes


Related Questions