Chemistry
How many moles are present in 10g of CaCO3? [Atomic weight: Ca = 40, C = 12, O = 16]
- 10 moles
- 1 mole
- 0.1 mole
- 0.11 mole
Mole Concept
7 Likes
Answer
0.1 mole
Reason — Number of moles present in 10g of CaCO3
Molar mass of CaCO3 = 40 + 12 + 3(16) = 40 + 12 + 48 = 100 g
100 g of CaCO3 = 1 mole
∴ 10 g of CaCO3 =
= 0.1 mole
Answered By
3 Likes
Related Questions
Read the statements given below:
I — Copper is a component in the alloy that is used to make medals.
II — Aluminium is used in making the alloy stainless steel.
III — Copper is a common component of both duralumin and brass.Which of the statements are correct?
- I & II
- I & III
- II & III
- I, II & III
Sodium hydroxide can react with …………… acid to form an acid salt.
- Nitric acid
- Hydrochloric acid
- Acetic acid
- Sulphuric acid
A white precipitate is formed when dilute hydrochloric acid reacts with ‘X’. The white precipitate is soluble in excess of NH4OH and insoluble in dilute HNO3. Identify ‘X’.
- AgNO3
- NH4Cl
- AgCl
- CaCl2
Assertion (A): In a solution containing equal concentration of Cu2+ ions and Ca2+ ions, Cu2+ ions will be discharged in preference to Ca2+ ions.
Reason (R): Ca2+ ions are placed above Cu2+ ions in the electrochemical series.
- Both (A) and (R) are true, and (R) is the correct explanation of (A).
- Both (A) and (R) are true, and (R) is not the correct explanation of (A).
- (A) is true but (R) is false.
- (A) is false but (R) is true.