KnowledgeBoat Logo
|
OPEN IN APP

Chapter 20

Solids

Class - 9 Concise Mathematics Selina



Exercise 20

Question 1(a)

The area of a square on the diagonal of a cube is 48 cm2. Each edge of the cube is :

  1. 2 cm

  2. 4 cm

  3. 6 cm

  4. 8 cm

Answer

Given:

Area of the square = 48 cm2

Let a be the Side of square.

The area of a square on the diagonal of a cube is 48 cm2. Each edge of the cube is : Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Area of square = side2

⇒ a2 = 48 cm2

⇒ a = 48\sqrt{48} cm

⇒ a = 16×3\sqrt{16 \times 3} cm

⇒ a = 4 3\sqrt{3} cm

Let s be the side of cube.

Diagonal of cube = side 3\sqrt{3}

⇒ Side of square = Diagonal of cube

⇒ s 3\sqrt{3} = 4 3\sqrt{3} cm

⇒ s 3\cancel{\sqrt{3}} = 4 3\cancel{\sqrt{3}} cm

⇒ side = 4 cm

Each edge of the cube is 4 cm.

Hence, option 2 is the correct option.

Question 1(b)

A cuboid has length = 4 cm, breadth = 3 cm and diagonal = 13 cm. The volume of the cuboid is :

  1. 156 cm3

  2. 288 cm3

  3. 144 cm3

  4. 78 cm3

Answer

Given:

Length of cuboid = 4 cm

Breadth of cuboid = 3 cm

Diagonal of cuboid = 13 cm

Let h be the height of cuboid.

Length of diagonal of cuboid = l2+b2+h2\sqrt{l^2 + b^2 + h^2}

42+32+h2\sqrt{4^2 + 3^2 + h^2} = 13

16+9+h2\sqrt{16 + 9 + h^2} = 13

Squaring both sides, we get

(16+9+h2)2({\sqrt{16 + 9 + h^2}})^2 = (13)2

⇒ 16 + 9 + h2 = 169

⇒ 25 + h2 = 169

⇒ h2 = 169 - 25

⇒ h2 = 144

⇒ h = 144\sqrt{144}

⇒ h = 12 cm

Volume of cuboid = l x b x h

= 4 x 3 x 12 cm2

= 144 cm2

Volume of cuboid is 144 cm2.

Hence, option 3 is the correct option.

Question 1(c)

A cuboid with dimensions 12 cm x 9 cm x 2 cm is made of a metal. It is melted and recast into a solid cube. The edge of the cube is :

  1. 6 cm

  2. 12 cm

  3. 15 cm

  4. 8 cm

Answer

Given:

Dimensions of cuboid = 12 cm x 9 cm x 2 cm

Let s be the side of cube.

Volume of cuboid = Volume of cube

⇒ side3 = l x b x h

⇒ s3 = 12 x 9 x 2 cm3

⇒ s3 = 216 cm3

⇒ s = 2163\sqrt[3]{216} cm

⇒ s = 6 cm

The edge of the cube is 6 cm.

Hence, option 1 is the correct option.

Question 1(d)

The dimensional ratio of the sides of a cuboid is 3 : 2 : 1. If its volume is 1296 cm3; the actual dimensions of the cuboid are :

  1. 12 cm, 12 cm and 8 cm

  2. 8 cm, 8 cm and 12 cm

  3. 12 cm, 12 cm and 12 cm

  4. 18 cm, 12 cm and 6 cm

Answer

Given:

Volume of cuboid = 1296 cm3

Dimensions of cuboid = 3 : 2 : 1

Let the sides of cuboid be 3a, 2a and a.

Volume of cuboid = l x b x h

⇒ 3a x 2a x a = 1296 cm3

⇒ 6a3 = 1296 cm3

⇒ a3 = 12966\dfrac{1296}{6} cm3

⇒ a3 = 216 cm3

⇒ a = 2163\sqrt[3]{216} cm

⇒ a = 6 cm

Sides are 3a, 2a and a = 3 x 6 cm, 2 x 6 cm and 6 cm

= 18 cm, 12 cm and 6 cm

Hence, option 4 is the correct option.

Question 1(e)

A tank with dimensions 12 m, 10 m and 8 m is dug and the soil taken out of it is spread uniformly on a field of length = 40 m and breadth = 32 m. The rise in level of the field is :

  1. 7.5 m

  2. 7.5 cm

  3. 75 cm

  4. 75 m

Answer

Given:

Dimensions of tank = 12 m, 10 m and 8 m

Dimensions of field = 40 m, 32 m

Let h be the height of field.

Volume of tank = Volume of soil spread on the field

⇒ ltank x btank x htank = lfield x bfield x hfield

⇒ 12 x 10 x 8 = 40 x 32 x h

⇒ 960 = 1,280 x h

⇒ h = 9601,280\dfrac{960}{1,280} m

⇒ h = 0.75 m = 75 cm

The rise in level of the field is 75 cm.

Hence, option 3 is the correct option.

Question 1(f)

Through the pipe of uniform cross-section (12 cm2) water flows with the speed of 20 cm/s. The volume of water that flows in 1 minute is :

  1. 0.0144 m3

  2. 0.144 m3

  3. 144 cm3

  4. 240 cm3

Answer

Given:

Area of cross section = 12 cm2

Speed of water = 20 cm/s

Volume of water flowing out per second = Area of cross section x speed of water

= 12 x 20 cm3

= 240 cm3/s

Volume of water flowing out per minute = 240 x 60 cm3

= 14,400 cm3

= 0.0144 m3

The total volume of water flowing out in one minute is 0.0144 m3.

Hence, option 1 is the correct option.

Question 1(g)

In the given figure, all the dimensions are given in cm. The volume of the solid is :

  1. 7 cm x 13 cm x 20 cm

  2. (7 + 13) x 20 x 3 cm3

  3. 14(7+13)\dfrac{1}{4}(7 + 13) x 3 x 20 cm3

  4. 12(7+13)\dfrac{1}{2}(7 + 13) x 3 x 20 cm3

In the given figure, all the dimensions are given in cm. The volume of the solid is : Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Answer

Volume of solid = Area of base x height

Area of base = Area of trapezium = 12\dfrac{1}{2} x (sum of parallel side) x height

= 12\dfrac{1}{2} x (7 + 13) x 3

Volume of solid = 12\dfrac{1}{2} x (7 + 13) x 3 x 20

Hence, option 4 is the correct option.

Question 2

The length, breadth and height of a rectangular solid are in the ratio 5 : 4 : 2. If the total surface area is 1216 cm2, find the length, the breadth and the height of the solid.

Answer

Given:

Total surface area = 1216 cm2

Ratio of dimensions = 5 : 4 : 2

Let the sides of rectangular solid be 5a, 4a and 2a.

Total surface area = 2(lb + bh + hl)

⇒ 2(5a x 4a + 4a x 2a + 2a x 5a) = 1216 cm2

⇒ 2(20a2 + 8a2 + 10a2) = 1216 cm2

⇒ 2 x 38a2 = 1216 cm2

⇒ 76a2 = 1216 cm2

⇒ a2 = 121676\dfrac{1216}{76} cm2

⇒ a2 = 16 cm2

⇒ a = 16\sqrt{16} cm

⇒ a = 4 cm

Dimensions of rectangular solid are:

Length = 5a = 5 x 4 cm = 20 cm

Breadth = 4a = 4 x 4 cm = 16 cm

Height = 2a = 2 x 4 cm = 8 cm

Hence, length, breadth and height of rectangular solid are 20 cm, 16 cm and 8 cm, respectively.

Question 3

The volume of a cube is 729 cm3. Find its total surface area.

Answer

Given:

Volume of a cube = 729 cm3

Let a be the side of cube.

Volume of a cube = side3

⇒ a3 = 729 cm3

⇒ a = 729\sqrt{729} cm

⇒ a = 9 cm

Total surface area of a cube = 6a2

= 6 x 92 cm2

= 6 x 81 cm2

= 486 cm2

Hence, the total surface area of a cube is 486 cm2.

Question 4

The dimensions of a Cinema Hall are 100 m, 60 m and 15 m. How many persons can sit in the hall, if each requires 150 m3 of air ?

Answer

Given:

Dimensions of hall = 100 m, 60 m and 15 m

Volume of hall = l x b x h

= 100 x 60 x 15 m3

= 90,000 m3

Let n be the number of persons.

Volume of air = Number of person x Air required by each person

⇒ 90,000 m3 = n x 150 m3

⇒ n = 90,000150\dfrac{90,000}{150}

⇒ n = 600

Hence, the number of people that can sit in the Cinema Hall is 600.

Question 5

75 persons can sleep in a room 25 m by 9.6 m. If each person requires 16 m3 of air; find the height of the room.

Answer

Given:

Number of persons that can sleep in the room = 75

Air required by each person = 16 m3

Let h be the height of the room.

Dimensions of room = 25 m x 9.6 m x h m

Volume of air in the room = Number of persons x Air required by each person

⇒ 25 x 9.6 x h = 75 x 16

⇒ 240 x h = 75 x 16

⇒ 240 x h = 1,200

⇒ h = 1,200240\dfrac{1,200}{240}

⇒ h = 5 m

Hence, the height of the room is 5 m.

Question 6

The edges of three cubes of metal are 3 cm, 4 cm and 5 cm. They are melted and formed into a single cube. Find the edge of the new cube.

Answer

Given:

Edges of three cubes:

Cube 1: s1 = 3 cm
Cube 2: s2 = 4 cm
Cube 3: s3 = 5 cm

Volume of new cube formed = Total volume of the 3 melted cubes

Let S be the edge of the new cube formed from the melted material.

Total Volume of the Three Cubes = V1 + V2 + V3

⇒ s13 + s23 + s33 = S3

⇒ 33 + 43 + 53 = S3

⇒ 27 + 64 + 125 = S3

⇒ S3 = 216

⇒ S = 2163\sqrt[3]{216}

⇒ S = 6 cm

Hence, the edge of the new cube is 6 cm.

Question 7

Three cubes, whose edges are x cm, 8 cm and 10 cm respectively, are melted and recast into a single cube of edge 12 cm. Find 'x'.

Answer

Given:

Edges of three cubes:

Cube 1: s1 = x cm
Cube 2: s2 = 8 cm
Cube 3: s3 = 10 cm

Edge of the new cube formed from the melted material = 12 cm

Total Volume of the Three Cubes = V1 + V2 + V3

⇒ s13 + s23 + s33 = S3

⇒ x3 + 83 + 103 = 123

⇒ x3 + 512 + 1,000 = 1,728

⇒ x3 + 1,512 = 1,728

⇒ x3 = 1,728 - 1,512

⇒ x3 = 216

⇒ x = 2163\sqrt[3]{216}

⇒ x = 6 cm

Hence, x = 6 cm.

Question 8

Three equal cubes are placed adjacently in a row. Find the ratio of the total surface area of the resulting cuboid to that of the sum of the total surface areas of the three cubes.

Answer

Given:

Let a be the side of each cube.

Three equal cubes are placed adjacently in a row. Find the ratio of the total surface area of the resulting cuboid to that of the sum of the total surface areas of the three cubes. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

When the cubes are placed adjacently, they form a cuboid with the following dimensions:

Length of cuboid = a + a + a = 3a

Breadth of cuboid = a

Height of cuboid = a

The ratio = Tot. surface area of cuboidSum of tot. surface areas of 3 cubes\dfrac{\text{Tot. surface area of cuboid}}{\text{Sum of tot. surface areas of 3 cubes}}

=2(lb+bh+hl)6×side2+6×side2+6×side2=2(3a×a+a×a+a×3a)3×6a2=2(3a2+a2+3a2)18a2=2×7a218a2=14a218a2=14a218a2=1418=79= \dfrac{2(lb + bh + hl)}{6 \times side^2 + 6 \times side^2 + 6 \times side^2}\\[1em] = \dfrac{2(3a \times a + a \times a + a \times 3a)}{3 \times 6a^2}\\[1em] = \dfrac{2(3a^2 + a^2 + 3a^2)}{18a^2}\\[1em] = \dfrac{2 \times 7a^2}{18a^2}\\[1em] = \dfrac{14a^2}{18a^2}\\[1em] = \dfrac{14 \cancel{a^2}}{18 \cancel{a^2}}\\[1em] = \dfrac{14}{18}\\[1em] = \dfrac{7}{9}\\[1em]

Hence, the ratio of the total surface area of the resulting cuboid to that of the sum of the total surface areas of the three cubes is 7:9.

Question 9

The cost of papering the four walls of a room at 75 paise per square metre is ₹ 240. The height of the room is 5 metres. Find the length and the breadth of the room, if they are in the ratio 5 : 3.

Answer

Given:

Total cost = ₹ 240

Cost of papering = 75 paise per sq. m. = ₹ 0.75 per sq. m.

Height of the room = 5 m

Ratio of length to breadth = 5 : 3

Let the length and breadth of room be 5a and 3a.

Area of the four walls = 2(l + b)h

= 2(5a + 3a)5

= 2 x 8a x 5 sq. m.

= 80a sq. m.

Total cost = Area of the four walls x Cost of papering

⇒ 240 = 80a x 0.75

⇒ 240 = 60a

⇒ a = 24060\dfrac{240}{60}

⇒ a = 4 m

The length and breadth of room are 5a and 3a = 5 x 4 m and 3 x 4 m

= 20 m and 12 m

Hence, the length and breadth of the room are 20 m and 12 m, respectively.

Question 10

The area of a playground is 3650 m2. Find the cost of covering it with gravel 1.2 cm deep, if the gravel costs ₹ 6.40 per cubic metre.

Answer

Given:

Area of playground = 3650 m2

Depth of gravel = 1.2 cm = 0.012 m

Cost of gravel = ₹ 6.40 per cubic metre

Volume of Gravel Needed = Area of playground x Depth

= 3,650 x 0.012 m3

= 43.8 m3

Total cost of the gravel = Volume of Gravel Needed x Cost per cubic metre

= 43.8 x 6.40

= ₹ 280.32

Hence, the cost of covering the playground with gravel is ₹ 280.32.

Question 11

A square plate of side 'x' cm is 8 mm thick. If its volume is 2880 cm3; find the value of x.

Answer

Given:

Volume of the square plate = 2880 cm3

Thickness of the square plate = 8 mm = 0.8 cm

Side of the square plate = x cm

Volume of the square plate = side x side x thickness

⇒ 2,880 = x ×\times x ×\times 0.8

⇒ 2,880 = x2 ×\times 0.8

⇒ x2 = 2,8800.8\dfrac{2,880}{0.8}

⇒ x2 = 3600

⇒ x = 3600\sqrt{3600}

⇒ x = 60 cm

Hence, the value of x is 60 cm.

Question 12

The external dimensions of a closed wooden box are 27 cm, 19 cm and 11 cm. If the thickness of the wood in the box is 1.5 cm; find :

(i) volume of the wood in the box;

(ii) the cost of the box, if wood costs ₹ 1.20 per cm3;

(iii) number of 4 cm cubes that could be placed into the box.

Answer

(i) Given:

External dimensions of wooden box = 27 cm, 19 cm and 11 cm.

Thickness of the wood = 1.5 cm

External volume of box = l x b x h

= 27 x 19 x 11

= 5,643 cm 3

Internal volume of box = l x b x h

= (27 - 2 x 1.5) x (19 - 2 x 1.5) x (11 - 2 x 1.5)

= (27 - 3) x (19 - 3) x (11 - 3)

= 24 x 16 x 8

= 3,072 cm 3

Volume of wood = External volume of box - Internal volume of box

= 5,643 cm 3 - 3,072 cm 3

= 2,571 cm 3

Hence, volume of wood in the box is 2,571 cm 3.

(ii) Cost of wood = ₹ 1.20 per cm3

Total cost = Volume of wood x Cost of wood

= ₹ 2,571 x 1.20

= ₹ 3,085.20

Hence, total cost of the box is ₹ 3,085.20.

(iii) Side of cube = 4 cm

Let n be the number of cubes.

Internal volume of box = Number of cubes x Volume of cube

⇒ 3,072 = n x side3

⇒ 3,072 = n x 43

⇒ 3,072 = n x 64

⇒ n = 3,07264\dfrac{3,072}{64}

⇒ n = 48

Hence, the number of 4 cm cubes that could be placed into the box is 48.

Question 13

A tank 20 m long, 12 m wide and 8 m deep is to be made of iron sheet. It is open at the top. Determine the cost of iron-sheet, at the rate of ₹ 12.50 per metre, if the sheet is 2.5 m wide.

Answer

Given:

Dimensions of the tank = 20 m x 12 m x 8 m

Width of the iron sheet = 2.5 m

Rate of iron sheet = ₹ 12.50 per metre

Area of sheet = Surface area of the tank

⇒ Lengthsheet x Widthsheet = Area of 4 walls of the tank + Area of base

⇒ Lengthsheet x 2.5 m = 2(l + b)h + l x b

⇒ Lengthsheet x 2.5 m = 2(20 + 12)8 + 20 x 12 m2

⇒ Lengthsheet x 2.5 m = 2 x 32 x 8 + 240 m2

⇒ Lengthsheet x 2.5 m = 512 + 240 m2

⇒ Lengthsheet x 2.5 m = 752 m2

⇒ Lengthsheet = 7522.5\dfrac{752}{2.5} m

⇒ Lengthsheet = 300.8 m

Cost of the sheet = Length of the sheet x Rate of iron sheet

= 300.8 x 12.50

= ₹ 3,760

Hence, the total cost of the iron sheet is ₹ 3,760.

Question 14

A closed rectangular box is made of wood of 1.5 cm thickness. The exterior length and breadth are respectively 78 cm and 19 cm, and the capacity of the box is 15 cubic decimetres. Calculate the exterior height of the box.

Answer

Given:

External length of the box = 78 cm

External breadth of the box = 19 cm

Thickness of the wood = 1.5 cm

Volume of the box = 15 dm3 = 15,000 cm3

Let h be the external height of the box.

Volume of the box = l x b x h

⇒ (78 - 2 x 1.5) x (19 - 2 x 1.5) x (h - 2 x 1.5) cm3 = 15,000 cm3

⇒ (78 - 3) x (19 - 3) x (h - 3) cm3 = 15,000 cm3

⇒ 75 x 16 x (h - 3) cm3 = 15,000 cm3

⇒ 1,200 x (h - 3) cm3 = 15,000 cm3

⇒ (h - 3) = 15,0001,200\dfrac{15,000}{1,200} cm

⇒ h - 3 = 12.5 cm

⇒ h = 12.5 + 3 cm

⇒ h = 15.5 cm

Hence, the exterior height of the box is 15.5 cm.

Question 15

The square on the diagonal of a cube has an area of 1875 sq. cm. Calculate :

(i) the side of the cube.

(ii) the total surface area of the cube.

Answer

(i) Given:

Area of the square = 1875 cm2

Let a be the side of the square.

Let s be the side of cube.

The square on the diagonal of a cube has an area of 1875 sq. cm. Calculate : Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Area of the square = side2

⇒ a2 = 1875 cm2

⇒ a = 1875\sqrt{1875} cm

⇒ a = 25 3\sqrt{3} cm

Side of the square = Diagonal of the cube

Diagonal of the cube = side 3\sqrt{3}

⇒ s 3\sqrt{3} = 25 3\sqrt{3} cm

⇒ side 3\cancel{\sqrt{3}} = 25 3\cancel{\sqrt{3}} cm

⇒ side = 25 cm

Hence, the side of the cube is 25cm.

(ii) Total surface area of the cube = 6 x side2

= 6 x (25)2 cm2

= 6 x 625 cm2

= 3,750 cm2

Hence, the total surface area of the cube is 3,750 cm2.

Question 16

The following figure shows a solid of uniform cross-section. Find the volume of the solid. All measurements are in centimetres. Assume that all angles in the figure are right angles.

The following figure shows a solid of uniform cross-section. Find the volume of the solid. All measurements are in centimetres. Assume that all angles in the figure are right angles. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Answer

The solid can be divided into two cuboids.

The following figure shows a solid of uniform cross-section. Find the volume of the solid. All measurements are in centimetres. Assume that all angles in the figure are right angles. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Dimensions of cuboid 1:

Length(l1) = 9 cm Breadth(b1) = 4 cm Height(h1) = 3 cm

Dimension of cuboid 2:

Length(l2) = 6 cm Breadth(b2) = 4 cm Height(h2) = 3 cm

Volume of solid = V1 + V2

= l1b1h1 + l2b2h2

= 9 x 4 x 3 + 6 x 4 x 3 cm3

= 108 + 72 cm3

= 180 cm3

Hence, the volume of the solid is 180 cm3.

Question 17

A swimming pool is 40 m long and 15 m wide. Its shallow and deep ends are 1.5 m and 3 m deep respectively. If the bottom of the pool slopes uniformly, find the amount of water in litres required to fill the pool.

TA swimming pool is 40 m long and 15 m wide. Its shallow and deep ends are 1.5 m and 3 m deep respectively. If the bottom of the pool slopes uniformly, find the amount of water in litres required to fill the pool. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Answer

Length of the pool (L) = 40 m

Width of the pool (W) = 15 m

Depth at the shallow end = 1.5 m

Depth at the deep end = 3 m

The cross-section of the pool is a trapezium with:

Parallel sides (depths) as 1.5 m and 3 m.

Height of the trapezium equal to the width of the pool (15 m).

Area of the trapezium = 12\dfrac{1}{2} x (sum of parallel lines) x height

= 12\dfrac{1}{2} x (1.5 + 3) x 15 m2

= 12\dfrac{1}{2} x 4.5 x 15 m2

= 12\dfrac{1}{2} x 67.5 m2

= 33.75 m2

Volume of the pool = Area of the trapezium x length

= 33.75 x 40 m3

= 1350 m3 = 13,50,000 litres

Hence, the amount of water required to fill the swimming pool is 13,50,000 litres.

Question 18

The cross-section of a tunnel perpendicular to its length is a trapezium ABCD as shown in the following figure; also given that : AM = BN; AB = 7 m; CD = 5 m. The height of the tunnel is 2.4 m. The tunnel is 40 m long. Calculate :

The cross-section of a tunnel perpendicular to its length is a trapezium ABCD as shown in the following figure; also given that : AM = BN; AB = 7 m; CD = 5 m. The height of the tunnel is 2.4 m. The tunnel is 40 m long. Calculate : Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

(i) the cost of painting the internal surface of the tunnel (excluding the floor) at the rate of ₹ 5 per m2 (sq. metre).

(ii) the cost of paving the floor at the rate of ₹ 18 per m2.

Answer

(i) Length of the tunnel = 40 m

Height of the tunnel = 2.4 m

Cross-section dimensions: AB = 7 m, CD = 5 m

AM = BN = ABCD2\dfrac{AB - CD}{2} = 752\dfrac{7 - 5}{2} = 22\dfrac{2}{2} = 1 m

The cross-section of a tunnel perpendicular to its length is a trapezium ABCD as shown in the following figure; also given that : AM = BN; AB = 7 m; CD = 5 m. The height of the tunnel is 2.4 m. The tunnel is 40 m long. Calculate : Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

In Δ ADM,

Using the pythagorean theorem in triangle ADM,

Base2 + Height2 = Hypotenuse2

⇒ AM2 + DM2 = AD2

⇒ 12 + (2.4)2 = AD2

⇒ 1 + 5.76 = AD2

⇒ 6.76 = AD2

⇒ AD = 6.76\sqrt{6.76}

⇒ AD = 2.6 m

Area of the internal surface of the tunnel (excluding the floor) = Area of vertical walls - Area of floor

= 2.6 x 40 + 5 x 40 + 2.6 x 40 m2

= 104 + 200 + 104 m2

= 408 m2

Total cost of painting = Area of vertical walls x Cost of painting

= ₹ 408 x 5

= ₹ 2,040

Hence, total cost of painting the internal surface = ₹ 2,040.

(ii) Area of floor = 7 x 40 m2

= 280 m2

Total cost of paving = Area of floor x rate of paving

= ₹ (280 x 18)

= ₹ 5,040

Hence, total cost of paving = ₹ 5,040.

Question 19

Water is discharged from a pipe of cross-section area 3.2 cm2 at the speed of 5m/s. Calculate the volume of water discharged :

(i) in cm3 per sec.

(ii) in litres per minute.

Answer

(i) Cross-sectional area = 3.2 cm2

Speed of water = 5 m/s = 500 cm/s

Volume of water discharged per second = Cross-sectional area x Speed

= 3.2 x 500

= 1,600

Hence, the volume of water discharged per second is 1600 cm3.

(ii) Volume of water discharged per min = 1600 x 60

= 96,000 cm3

= 96,0001,000\dfrac{96,000}{1,000} = 96 litres

Hence, the volume of water discharged per minute is 96 litres.

Question 20

A hose-pipe of cross-section area 2 cm2 delivers 1500 litres of water in 5 minutes. What is the speed of water in m/s through the pipe ?

Answer

Given:

Cross-sectional area of the hose-pipe = 2 cm2

Volume of water = 1,500 liters = 1,500,000 cm3

Time = 5 minutes = 5 x 60 seconds = 300 seconds

Volume of water flowing per second = 1,500,000300\dfrac{1,500,000}{300}

= 5,000 cm3/ sec

Volume of water flowing per second = Area of cross-section x Speed of water

⇒ 5,000 = 2 x Speed of water

⇒ Speed of water = 5,0002\dfrac{5,000}{2}

⇒ Speed of water = 2,500 cm/s = 25 m/s

Hence, the speed of water through the pipe is 25 m/s.

Question 21

The cross-section of a piece of metal 4 m in length is shown below. Calculate :

The cross-section of a piece of metal 4 m in length is shown below. Calculate : Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

(i) the area of the cross-section;

(ii) the volume of the piece of metal in cubic centimetres.

If 1 cubic centimetre of the metal weighs 6.6 g, calculate the weight of the piece of metal to the nearest kg.

Answer

The cross-section of a piece of metal 4 m in length is shown below. Calculate : Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

(i) Area of cross-section = Area of rectangle ABCE + Area of Δ DEF

= length x breadth + 12\dfrac{1}{2} x base x height

= 12 x 10 + 12\dfrac{1}{2} x (16 - 10) x (12 - 7.5) m2

= 120 + 12\dfrac{1}{2} x 6 x 4.5 m2

= 120 + 3 x 4.5 m2

= 120 + 13.5 m2

= 133.5 m2

Hence, the area of cross-section is 133.5 m2.

(ii) Length of the piece of metal = 4 m = 400 cm

Volume of the piece of metal = Area of cross-section x length

= 133.5 x 400 cm3

= 53,400 cm3

Weight of 1 cubic cm of metal = 6.6 g

Weight of 53,400 cubic cm metal = 6.6 x 53,400 g

= 352,4401000\dfrac{352,440}{1000} kg = 352.44 kg

Hence, the volume of the piece of metal is 53,400 cm3 and weight of the piece of metal is 352.44 kg.

Question 22

A rectangular water-tank measuring 80 cm x 60 cm x 60 cm is filled from a pipe of cross-sectional area 1.5 cm2, the water emerging at 3.2 m/s. How long does it take to fill the tank?

Answer

Given:

Dimensions of the rectangular tank = 80 cm x 60 cm x 60 cm

Cross-sectional area of the pipe = 1.5 cm2

Speed of water = 3.2 m/s = 3.2 × 100 cm/s = 320 cm/s

Volume of the rectangular tank = 80 x 60 x 60 cm3

= 2,88,000 cm3

Volume of water flowing per second = Cross-sectional area x Speed of water

= 1.5 x 320 cm3/s

= 480 cm3/s

Volume of water flowing per minute = 480 x 60 cm3

= 28,800 cm3/min

Total time required to fill the tank = Volume of tankVolume per minute\dfrac{\text{Volume of tank}}{\text{Volume per minute}}

= 288,00028,800\dfrac{288,000}{28,800} min

= 10 minutes

Hence, the time taken by the pipe to fill the tank is 10 minutes.

Test Yourself

Question 1(a)

The radius of a sphere is 2r, then its volume is equal to :

  1. 43\dfrac{4}{3} πr3

  2. 4πr3

  3. 8πr33\dfrac{8πr^3}{3}

  4. 32πr33\dfrac{32πr^3}{3}

Answer

Given:

Radius of a sphere = 2r

By formula,

Volume of sphere = 43\dfrac{4}{3} π(radius)3

= 43\dfrac{4}{3} x π x (2r)3

= 43\dfrac{4}{3} x π x 8r3

= 4×83\dfrac{4 \times 8}{3} πr3

= 323\dfrac{32}{3} πr3

Hence, option 4 is the correct option.

Question 1(b)

The total surface area of a cube is 96 cm2. The volume of the cube is:

  1. 8 cm3

  2. 512 cm3

  3. 64 cm3

  4. 27 cm3

Answer

Given,

Total surface area of a cube = 96 cm2

By formula,

Total surface area of a cube = 6 x side2

⇒ 6 x side2 = 96

⇒ side2 = 966\dfrac{96}{6}

⇒ side2 = 16

⇒ side = 16\sqrt{16}

⇒ side = 4 cm.

Volume of cube = side3

= 43

= 64 cm3.

Hence, option 3 is the correct option.

Question 1(c)

If a solid cube of side 16 cm is cut into eight identical cubes. The side of each cube is:

  1. 2 cm

  2. 4 cm

  3. 6 cm

  4. 8 cm

Answer

Given,

Side of the original cube = 16 cm

Let s be the side of each smaller cube.

As we know,

Volume of a cube = side3

Volume of the original cube = Volume of 8 identical cubes

⇒ (16)3 = 8 x s3

⇒ 4096 = 8 x s3

⇒ s3 = 40968\dfrac{4096}{8}

⇒ s3 = 512

⇒ s = 5123\sqrt[3]{512}

⇒ s = 8 cm.

Hence, option 4 is the correct option.

Question 1(d)

The diameters of two solid spheres are in the ratio 5 : 7. The ratio between areas of their curved surfaces is :

  1. 5 : 7

  2. 7 : 5

  3. 49 : 25

  4. 25 : 49

Answer

Given,

The diameters of two solid spheres are in the ratio 5 : 7.

Let the diameters of two spheres be 5a and 7a.

So, their radius will be r1 = 5a2\dfrac{5a}{2} and r2 = 7a2\dfrac{7a}{2}

By formula,

Curved surface area of sphere = 4πr2

Ratio of their curved surfaces areas =4πr124πr22=4×π×(5a2)24×π×(7a2)2=(5a2)2(7a2)2=(25a24)(49a24)=2549=25:49.\text{Ratio of their curved surfaces areas }= \dfrac{4πr_1^2}{4πr_2^2}\\[1em] = \dfrac{4 \times π \times \Big(\dfrac{5a}{2}\Big)^2}{4 \times π \times \Big(\dfrac{7a}{2}\Big)^2}\\[1em] = \dfrac{\Big(\dfrac{5a}{2}\Big)^2}{\Big(\dfrac{7a}{2}\Big)^2}\\[1em] = \dfrac{\Big(\dfrac{25a^2}{4}\Big)}{\Big(\dfrac{49a^2}{4}\Big)}\\[1em] = \dfrac{25}{49}\\[1em] = 25 : 49.

Hence, option 4 is the correct option.

Question 1(e)

The radius of a cylinder is doubled and its curved surface area is kept as same, the height of the cylinder is:

  1. same

  2. doubled

  3. halved

  4. none of these

Answer

Let the original radius and height of a cylinder be r and h units, respectively.

Given, radius of the cylinder is doubled.

∴ New radius = 2r

Let H be the new height of the cylinder.

By formula,

Curved surface area = 2π x radius x height

Original curved surface area = 2πrh

New curved surface area = 2π x (2r) x H = 4πrH

Given,

Curved surface area remains same.

⇒ 2πrh = 4πrH

⇒ H = 2πr4πrh=h2\dfrac{2πr}{4πr}h = \dfrac{h}{2}.

Hence, option 3 is the correct option.

Question 1(f)

Statement 1: Each side of a cuboid is doubled, its total surface area is also doubled.

Statement 2: The surface area of resulting cuboid is 2 x 2 x 2 times the original area.

  1. Both the statements are true.

  2. Both the statements are false.

  3. Statement 1 is true, and statement 2 is false.

  4. Statement 1 is false, and statement 2 is true.

Answer

Let the original cuboid have length l, breadth b, and height h.

So, sides of new cuboid = 2l, 2b and 2h.

As we know that surface area of the cuboid = 2(lb + bh + hl)

The surface area of new cuboid = 2[(2l) x (2b) + (2b) x (2h) + (2h) x (2l)]

= 2(4lb + 4bh + 4hl)

= 2 x 2 x [2(lb + bh + hl)]

= 4 x surface area of the cuboid

= 2 x 2 x surface area of the cuboid

∴ Both the statements are false.

Hence, option 2 is the correct option.

Question 1(g)

Assertion (A): The radius of a hemisphere increases from r cm to 2r cm. The ratio between the surface area of the original hemisphere and the resulting hemisphere is 1 : 4.

Reason (R): Surface area of the first case = πr2 + 2πr2

Surface area of the second case = π(2r)2 + 2π(2r)2

  1. A is true, but R is false.

  2. A is false, but R is true.

  3. Both A and R are true, and R is the correct reason for A.

  4. Both A and R are true, and R is the incorrect reason for A.

Answer

Let A1 be the surface area of the original hemisphere.

A1 = πr2 + 2πr2 = 3πr2.

Let A2 be the surface area of the resulting hemisphere.

A2 = π(2r)2 + 2π(2r)2

= 3π(2r)2

= 3π x 4r2

= 12πr2.

Ratio between the surface area of the original hemisphere and the resulting hemisphere is :

Ratio =A1A2=3πr212πr2=312=14.\text{Ratio } = \dfrac{A_1}{A_2}\\[1em] = \dfrac{3πr^2}{12πr^2}\\[1em] = \dfrac{3}{12}\\[1em] = \dfrac{1}{4}.

∴ Both A and R are true, and R is the correct reason for A.

Hence, option 3 is the correct option.

Question 1(h)

Assertion (A): A sphere is inscribed in a cylinder the ratio of the volume of the cylinder to the volume of the sphere is 1 : 4.

Reason (R): Required ratio = πr2 x 2r : 43\dfrac{4}{3} πr3

A sphere is inscribed in a cylinder the ratio of the volume of the cylinder to the volume of the sphere is 1 : 4. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.
  1. A is true, but R is false.

  2. A is false, but R is true.

  3. Both A and R are true, and R is the correct reason for A.

  4. Both A and R are true, and R is the incorrect reason for A.

Answer

Let r be the radius of the sphere. 

From figure,

The radius of the cylinder is also r and the height of the cylinder is 2r.

By formula,

Volume of a cylinder (Vcylinder) = πr2h

= πr2(2r)

= 2πr3.

By formula,

Volume of a sphere (Vsphere) = 43\dfrac{4}{3} πr3

Ratio of the volume of the cylinder to the volume of the sphere :

Ratio=VcylinderVsphere=2πr343πr3=243=2×34=64=32=3:2.\text{Ratio} = \dfrac{V_{cylinder}}{V_{sphere}}\\[1em] = \dfrac{2πr^3}{\dfrac{4}{3} πr^3}\\[1em] = \dfrac{2}{\dfrac{4}{3}}\\[1em] = \dfrac{2 \times 3}{4}\\[1em] = \dfrac{6}{4}\\[1em] = \dfrac{3}{2} \\[1em] = 3 : 2.

∴ A is false, but R is true.

Hence, option 2 is the correct option.

Question 2

A hollow square-shaped tube open at both ends is made of iron. The internal square is of 5 cm side and the length of the tube is 8 cm. There are 192 cm3 of iron in this tube. Find its thickness.

Answer

Given:

Volume of iron = 192 cm3

Length of the tube = 8 cm

Internal side of the square = 5 cm

Let x be the thickness of the tube.

A hollow square-shaped tube open at both ends is made of iron. The internal square is of 5 cm side and the length of the tube is 8 cm. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

External side of the square = (5 + 2x) cm

Internal volume of the tube = Internal Side x Internal Side x length

= 5 x 5 x 8 cm3

= 200 cm3

External volume of the tube = External side x External side x length

= (5 + 2x) x (5 + 2x) x 8 cm3

= (4x2 + 20x + 25) x 8 cm3

= 32x2 + 160x + 200 cm3

Volume of iron = External volume - Internal volume

⇒ (32x2 + 160x + 200) - 200 cm3 = 192 cm3

⇒ 32x2 + 160x + 200 - 200 - 192 = 0

⇒ 32x2 + 160x - 192 = 0

Divide through by 32:

⇒ x2 + 5x - 6 = 0

⇒ x2 + 6x - 1x - 6 = 0

⇒ x(x + 6) - 1(x + 6) = 0

⇒ (x + 6)(x - 1) = 0

⇒ x = - 6 or 1

Since thickness cannot be negative, x = 1.

Hence, the thickness of the pipe is 1 cm.

Question 3

Four identical cubes are joined end to end to form a cuboid. If the total surface area of the resulting cuboid is 648 cm2; find the length of edge of each cube.

Also, find the ratio between the surface area of the resulting cuboid and the surface area of a cube.

Answer

Given:

Total surface area of the cuboid = 648 cm2

Let a be the side of each cube.

Four identical cubes are joined end to end to form a cuboid. If the total surface area of the resulting cuboid is 648 cm2; find the length of edge of each cube. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

When four identical cubes are placed adjacently, the cuboid's dimensions are:

Length = a + a + a + a = 4a

Breadth = a

Height = a

Total surface area of the cuboid = 2(lb + bh + hl)

⇒ 2(4a x a + a x a + a x 4a) = 648

⇒ 2(4a2 + a2 + 4a2) = 648

⇒ 2 x 9a2 = 648

⇒ 18a2 = 648

⇒ a2 = 64818\dfrac{648}{18}

⇒ a2 = 36

⇒ a = 36\sqrt{36}

⇒ a = 6

Thus, the length of the edge of each cube is 6 cm.

The ratio=Total surface area of the cuboidSurface Area of one cube\text{The ratio} = \dfrac{\text{Total surface area of the cuboid}}{\text{Surface Area of one cube}}

=6486×side2=6486×62=6486×36=648216=31= \dfrac{648}{6 \times side^2}\\[1em] = \dfrac{648}{6 \times 6^2}\\[1em] = \dfrac{648}{6 \times 36}\\[1em] = \dfrac{648}{216}\\[1em] = \dfrac{3}{1}\\[1em]

Hence, the edge of each cube is 6 cm, and the ratio of the surface area of the resulting cuboid to that of one cube is 3:1.

Question 4

A rectangular card-board sheet has length 32 cm and breadth 26 cm. Squares each of side 3 cm, are cut from the corners of the sheet and the sides are folded to make a rectangular container. Find the capacity of the container formed.

Answer

Given:

Length of the sheet = 32 cm

Breadth of the sheet = 26 cm

Side of square = 3 cm

Inner length of the sheet = 32 - 3 - 3 cm = 26 cm

Inner breadth of the sheet = 26 - 3 - 3 cm = 20 cm

Height of the container (equal to the side of the square) = 3 cm

A rectangular card-board sheet has length 32 cm and breadth 26 cm. Squares each of side 3 cm, are cut from the corners of the sheet and the sides are folded to make a rectangular container. Find the capacity of the container formed. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Volume of container = l x b x h

= 26 x 20 x 3 cm3

= 1,560 cm3

Hence, the volume of the container is 1,560 cm3.

Question 5

A swimming pool is 18 m long and 8 m wide. Its deep and shallow ends are 2 m and 1.2 m respectively. Find the capacity of the pool, assuming that the bottom of the pool slopes uniformly.

Answer

Given:

Length of the pool = 18 m

Width of the pool = 8 m

Depth at the deep end = 2 m

Depth at the shallow end = 1.2 m

A swimming pool is 18 m long and 8 m wide. Its deep and shallow ends are 2 m and 1.2 m respectively. Find the capacity of the pool, assuming that the bottom of the pool slopes uniformly. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Volume of the pool = Area of base x width

Area of base(ABCD) = Area of trapezium = 12\dfrac{1}{2} x (sum of parallel side) x height

∵ Height (Length of pool) = 18 m

= 12\dfrac{1}{2} x (2 + 1.2) x 18 m2

= 12\dfrac{1}{2} x 3.2 x 18 m2

= 1.6 x 18 m2

= 28.8 m2

Volume of the pool = 28.8 x 8 m3

= 230.4 m3

Hence, the capacity of the pool is 230.4 m3.

Question 6

The following figure shows a closed victory-stand whose dimensions are given in cm.

The following figure shows a closed victory-stand whose dimensions are given in cm. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Find the volume and the surface area of the victory stand.

Answer

Given:

The dimensions of step 1 = 30 cm x 40 cm x (30 + 30) cm

The dimensions of step 2 = 40 cm x 30 cm x 30 cm

The dimensions of step 3 = 40 cm x 30 cm x 20 cm

The following figure shows a closed victory-stand whose dimensions are given in cm. Solids, Concise Mathematics Solutions ICSE Class 9.

Total volume of victory stand = Volume of step 1 + Volume of step 2 + Volume of step 3

(∵ Volume of cuboid = l x b x h)

Total volume of victory stand = 40 x 30 x 60 + 40 x 30 x 30 + 40 x 30 x 20 cm3

= 72,000 + 36,000 + 24,000 cm3

= 1,32,000 cm3

We know that

Total surface area = Area of front and back + Area of vertical faces + Area of top faces

Putting the values, we get

= 2(30 x 20 + 30 x 60 + 30 x 30) + (20 x 40 + 40 x 40 + 30 x 40 + 30 x 40) + 3(30 x 40) cm2

= 2(600 + 1,800 + 900) + (800 + 1,600 + 1,200 + 1,200) + 3 x 1,200 cm2

= 2 x 3,300 + 4,800 + 3,600 cm2

= 6,600 + 4,800 + 3,600 cm2

= 15,000 cm2

Hence, the volume of the victory stand is 1,32,000 cm3 and the surface area is 15,000 cm2.

Question 7

Each face of a cube has perimeter equal to 32 cm. Find its surface area and its volume.

Answer

Given:

Perimeter of each face = 32 cm

Perimeter of square = 4 x side

⇒ 4 x side = 32 cm

⇒ side = 324\dfrac{32}{4} cm

⇒ side = 8 cm

Surface area of cube = 6 x side2

= 6 x (8)2 cm2

= 6 x 64 cm2

= 384 cm2

Volume of cube = side3

= 83 cm3

= 512 cm3

Hence, the surface area is 384 cm2 and the volume is 512 cm3.

Question 8

A school auditorium is 40 m long, 30 m broad and 12 m high. If each student requires 1.2 m2 of the floor area; find the maximum number of students that can be accommodated in this auditorium. Also, find the volume of air available in the auditorium, for each student.

Answer

Given:

Dimension of the auditorium = 40 m x 30 m x 12 m

Area of the floor = l x b

= 40 x 30 m2

= 1,200 m2

Each student requires 1.2 m2 of floor area.

Thus, maximum number of students = 1,2001.2\dfrac{1,200}{1.2}

= 1,000

Volume of auditorium = l x b x h

= 40 x 30 x 12 m3

= 14,400 m3

Air available per student = 14,4001000\dfrac{14,400}{1000} = 14.4 m3

Hence, the maximum number of students that can be accommodated in the auditorium = 1,000 and the volume of air available per student = 14.4 m3.

Question 9

The internal dimensions of a rectangular box are 12 cm ×\times x cm ×\times 9 cm. If the length of the longest rod that can be placed in this box is 17cm; find x.

Answer

Given:

Dimensions of the box = 12 cm ×\times x cm ×\times 9 cm

Length of longest diagonal = l2+b2+h2\sqrt{l^2 + b^2 + h^2}

122+x2+92=17[122+x2+92]2=(17)2122+x2+92=289144+x2+81=289225+x2=289x2=289225x2=64x=64x=8⇒ \sqrt{12^2 + x^2 + 9^2} = 17\\[1em] ⇒ \Big[\sqrt{12^2 + x^2 + 9^2}\Big]^2 = (17)^2\\[1em] ⇒ 12^2 + x^2 + 9^2 = 289\\[1em] ⇒ 144 + x^2 + 81 = 289\\[1em] ⇒ 225 + x^2 = 289\\[1em] ⇒ x^2 = 289 - 225\\[1em] ⇒ x^2 = 64\\[1em] ⇒ x = \sqrt{64}\\[1em] ⇒ x = 8

Hence, the value of x is 8 cm.

Question 10

The internal length, breadth and height of a box are 30 cm, 24 cm and 15 cm. Find the largest number of cubes which can be placed inside this box if the edge of each cube is

(i) 3 cm

(ii) 4 cm

(iii) 5 cm

Answer

(i) Given:

Dimensions of box = 30 cm x 24 cm x 15 cm

Edge of cube = 3 cm

Number of cubes which can be placed along length = 303\dfrac{30}{3} = 10

Number of cubes which can be placed along breadth = 243\dfrac{24}{3} = 8

Number of cubes which can be placed along height = 153\dfrac{15}{3} = 5

The total number of cubes placed = 10 x 8 x 5 = 400

Hence, the number of cubes = 400.

(ii) Given:

Dimensions of box = 30 cm x 24 cm x 15 cm

Edge of cube = 4 cm

Number of cubes which can be placed along length = 304\dfrac{30}{4} = 7.5 = 7 (taking only integer value)

Number of cubes which can be placed along breadth = 244\dfrac{24}{4} = 6

Number of cubes which can be placed along height = 154\dfrac{15}{4} = 3.75 = 3 (taking only integer value)

The total number of cubes placed = 7 x 6 x 3 = 126

Hence, the number of cubes = 126.

(iii) Given:

Dimensions of box = 30 cm x 24 cm x 15 cm

Edge of cube = 5 cm

Number of cubes which can be placed along length = 305\dfrac{30}{5} = 6

Number of cubes which can be placed along breadth = 245\dfrac{24}{5} = 4.8 = 4 (taking only integer value)

Number of cubes which can be placed along height = 155\dfrac{15}{5} = 3

The total number of cubes placed = 6 x 4 x 3 = 72

Hence, the number of cubes = 72.

Question 11

A rectangular field is 112 m long and 62 m broad. A cubical tank of edge 6 m is dug at each of the four corners of the field and the earth so removed is evenly spread on the remaining field. Find the rise in level.

Answer

Given:

Dimensions of the rectangular field = 112 m x 62 m

Edge of each cubical tank = 6 m

Let h be the rise in level.

Volume of 4 tanks = Volume of the removed earth

4 x Volume of 1 tank = (Area of field - 4 x Area of tank) x Rise in level

⇒ 4 x (6)3 = (112 x 62 - 4 x 62) x h

⇒ 4 x 216 = (6,944 - 4 x 36) x h

⇒ 864 = (6,944 - 144) x h

⇒ 864 = 6,800 x h

⇒ h = 8646,800\dfrac{864}{6,800}

⇒ h = 0.127 m

⇒ h = 12.7 cm

Hence, the rise in level of the field is 12.7 cm.

Question 12

When length of each side of a cube is increased by 3 cm, its volume is increased by 2457 cm3. Find its side. How much will its volume decrease, if length of each side of it is reduced by 20% ?

Answer

Let a be the side of the original cube.

Side of the new cube = a + 3

Volume of the new cube = a3 + 2457

⇒ a3 + 2457 = (a + 3)3

⇒ a3 + 2457 = a3 + 33 + 3 x a2 x 3 + 3 x a x 32

a3\cancel{a^3}+ 2457 = a3\cancel{a^3}+ 27 + 9a2 + 27a

⇒ 2457 = 27 + 9a2 + 27a

⇒ 9a2 + 27a - 2457 + 27 = 0

⇒ 9a2 + 27a - 2430 = 0

⇒ a2 + 3a - 270 = 0

⇒ a2 + 18a - 15a - 270 = 0

⇒ a(a + 18) - 15(a + 18) = 0

⇒ (a + 18)(a - 15) = 0

⇒ a = -18 or 15

Since the side cannot be negative, the side of the original cube, a = 15 cm.

Volume of original cube = side3

= (15)3 cm3

= 3375 cm3

When the length of side is reduced by 20%.

New side of the cube = side - 20% of side

= 15 - 20100\dfrac{20}{100} x 15

= 15 - 15\dfrac{1}{5} x 15

= 15 - 3

= 12 cm

New volume of the cube = side3

= (12)3 cm3

= 1728 cm3

Decrease in volume = 3375 - 1728 cm3

= 1647 cm3

Hence, the side of the original cube is 15 cm and the decrease in volume is 1647 cm3.

Question 13

A rectangular tank 30 cm x 20 cm x 12 cm contains water to a depth of 6 cm. A metal cube of side 10 cm is placed in the tank with its one face resting on the bottom of the tank. Find the volume of water, in litres, that must be poured in the tank so that the metal cube is just submerged in the water.

Answer

Given:

Dimensions of the tank = 30 cm x 20 cm x 12 cm

Side of the cube = 10 cm

Initial depth of water in the tank = 6 cm

Initial volume of water in tank = 30 x 20 x 6 = 3600 cm3

Volume of cube = side cm3 = 10 x 10 x 10 = 1000 cm3

Volume of water required to fill the tank to a depth of 10 cm = 30 x 20 x 10 = 6000 cm3

Additional volume of water required to just submerge the cube = Volume of water at 10 cm depth - Volume of water at 6 cm depth - Volume of cube

= 6000 - 3600 - 1000

= 1400 cm3 = 1.4 litre

Hence, the volume of water that must be poured into the tank so that the metal cube is just submerged is 1.4 litre.

Question 14

The dimensions of a solid metallic cuboid are 72 cm x 30 cm x 75 cm. It is melted and recast into identical solid metal cubes with each of edge 6 cm. Find the number of cubes formed.

Also, find the cost of polishing the surfaces of all the cubes formed at the rate ₹ 150 per sq.m.

Answer

Given:

Dimensions of the solid cuboid = 72 cm x 30 cm x 75 cm

Side of the cube = 6 cm

Let n be the number of cubes.

Volume of solid cuboid = Number of cubes x Volume of one cube

⇒ l x b x h = n x side3

⇒ 72 x 30 x 75 = n x (6)3

⇒ 162,000 = n x 216

⇒ n = 162,000216\dfrac{162,000}{216}

⇒ n = 750

Total surface area of one cube = 6 x side2

= 6 x (6)2 cm2

= 216 cm2

Total surface area of 750 cubes = 750 x 216 cm2

= 162,000 cm2

= 16.2 m2

Rate of polishing = ₹ 150 per sq.m

Total cost = Total surface area x Rate of polishing

= ₹ 16.2 x 150

= ₹ 2,430

Hence, the number of cubes formed = 750 and the total cost of polishing = ₹ 2,430.

Question 15

The dimensions of a car petrol tank are 50 cm x 32 cm x 24 cm, which is full of petrol. If a car's average consumption is 15 km per litre, find the maximum distance that can be covered by the car.

Answer

Given:

Dimensions of tank = 50 cm x 32 cm x 24 cm

Volume of tank = 50 x 32 x 24 cm3

= 38,400 cm3

= 38.4 litre (∵ 100 cm3 = 1 litre)

Average consumption of car = 15 km per litre

Maximum distance covered by car = Volume of tank x Average consumption of car

= 38.4 x 15

= 576 km

Hence, the maximum distance that can be covered by the car is 576 km.

Question 16

The dimensions of a rectangular box are in the ratio 4 : 2 : 3. The difference between cost of covering it with paper at 12 per m2 and with paper at the rate of 13.50 per m2 is ₹ 1,248. Find the dimensions of the box.

Answer

Given:

The ratio of dimensions of the rectangular box = 4 : 2 : 3

Let the dimension be 4a, 2a and 3a.

Total surface area of box = 2(lb + bh + hl)

= 2(4a x 2a + 2a x 3a + 3a x 4a)

= 2(8a2 + 6a2 + 12a2)

= 2 x 26a2

= 52a2

The difference between cost of covering it with paper at 12 per m2 and with paper at the rate of 13.50 per m2 = ₹ 1,248

⇒ Total surface area x 13.5 per m2 - Total surface area x 12 per m2 = ₹ 1,248

⇒ 52a2 x 13.5 - 52a2 x 12 = ₹ 1,248

⇒ 52a2 (13.5 - 12) = ₹ 1,248

⇒ 52a2 x 1.5 = ₹ 1,248

⇒ 78a2 = ₹ 1,248

⇒ a2 = 1,24878\dfrac{1,248}{78}

⇒ a2 = 16

⇒ a = 16\sqrt{16}

⇒ a = 4 m

So, the dimensions are 4a, 2a and 3a

= 4 x 4 m, 2 x 4 m and 3 x 4 m

= 16 m, 8 m and 12 m

Hence, the dimensions of the box are 16 m , 8 m and 12 m.

PrevNext