The mean of x - 2, x, x + 2, x + 4 is :
x + 1
x
4x + 4
x + 2
Answer
Mean =
Mean =
=
=
= x + 1
Hence, option 1 is the correct option.
Mean of 10 observations (numbers) is 20. If one number is included, the mean becomes 21, the included number is :
431
31
231
131
Answer
Given:
Number of observations = 10
Mean = 20
Let a be the sum of all observations.
Mean =
⇒ 20 =
⇒ 20 x 10 = a
⇒ 200 = a
Let b be the number added to the observation.
New mean = 21
New mean =
⇒ 21 =
⇒ 21 x 11 = 200 + b
⇒ 231 = 200 + b
⇒ b = 231 - 200
⇒ b = 31
Hence, option 2 is the correct option.
Mean of 20 observations (numbers) is 30. If one number is excluded, the mean of remaining numbers becomes 28. The excluded number is :
532
1132
68
572
Answer
Given:
Mean of 20 observations = 30
⇒ Sum of all 20 observations = 30 x 20 = 600
On excluding an observation, the mean of the remaining 19 observations = 28
∵ Sum of all remaining 19 observations = 28 x 19 = 532
⇒ Excluded observation = Sum of all 20 observations - Sum of all remaining 19 observations
= 600 - 532
= 68
Hence, option 3 is the correct option.
If each observation of the data is decreased by 15; then the mean :
remains same
is increased by 15
is decreased by 15
is multiplied by 15
Answer
According to property 3, if each observation of the data is decreased by a quantity a, the mean is also decreased by the same quantity a.
Therefore, when each observation of the data is decreased by 15, the mean is decreased by 15.
Hence, option 3 is the correct option.
If the mean of x1 and x2 is 12.5 and mean of x1, x2 and x3 is 16. The value of x3 is :
32
3.5
285
23
Answer
Given:
The mean of x1 and x2 = 12.5
Mean =
⇒ 12.5 =
⇒ 12.5 x 2 =
⇒ = 25 ...............(1)
The mean of x1, x2 and x3 = 16
⇒ 16 =
⇒ 16 x 3 =
⇒ = 48 ...............(2)
Subtracting equation (1) from (2), we get
⇒ = 48 - 25
⇒ = 23
Hence, option 4 is the correct option.
Find the mean of 43, 51, 50, 57 and 54.
Answer
Mean =
=
=
= 51
Hence, the mean is 51.
Find the mean of first six natural numbers.
Answer
Mean =
=
=
= 3.5
Hence, the mean of first six natural numbers is 3.5.
Find the mean of first ten odd natural numbers.
Answer
Mean =
=
=
= 10
Hence, the mean of first ten odd natural numbers is 10.
Find the mean of all factors of 10.
Answer
Factors of 10 = 1 , 2 , 5 , 10
Mean =
=
=
= 4.5
Hence, the mean of all factors of 10 is 4.5.
Find the mean of x + 3, x + 5, x + 7, x + 9 and x + 11.
Answer
Mean =
=
=
= x + 7
Hence, the mean is x + 7.
If different values of variable x are 9.8, 5.4, 3.7, 1.7, 1.8, 2.6, 2.8, 8.6, 10.5 and 11.1; find
(i) the mean
(ii) the value of
Answer
(i) Given:
The observation are 9.8, 5.4, 3.7, 1.7, 1.8, 2.6, 2.8, 8.6, 10.5 and 11.1.
Mean =
=
=
= 5.8
Hence, the mean = 5.8.
(ii)
| 9.8 | 9.8 - 5.8 = 4 |
| 5.4 | 5.4 - 5.8 = -0.4 |
| 3.7 | 3.7 - 5.8 = -2.1 |
| 1.7 | 1.7 - 5.8 = -4.1 |
| 1.8 | 1.8 - 5.8 = -4 |
| 2.6 | 2.6 - 5.8 = -3.2 |
| 2.8 | 2.8 - 5.8 = -3 |
| 8.6 | 8.6 - 5.8 = 2.8 |
| 10.5 | 10.5 - 5.8 = 4.7 |
| 11.1 | 11.1 - 5.8 = 5.3 |
= 4 + (-0.4) + (-2.1) + (-4.1) + (-4) + (-3.2) + (-3) + 2.8 + 4.7 + 5.3
= 4 - 0.4 - 2.1 - 4.1 - 4 - 3.2 - 3 + 2.8 + 4.7 + 5.3
= 0
Hence, = 0.
The mean of 15 observations is 32. Find the resulting mean, if each observation is :
(i) increased by 3
(ii) decreased by 7
(iii) multiplied by 2
(iv) divided by 0.5
(v) increased by 60%
(vi) decreased by 20%
Answer
(i) According to property 2, if each observation is increased by quantity a, then the mean is also increased by the same quantity a.
The mean of 15 observations is 32.
If each observation is increased by 3, then the mean increases by 3 ( 32 + 3 = 35).
Hence, the mean of the new observations = 35.
(ii) According to property 3, if each observation is decreased by a quantity a, then the mean is also decreased by the same quantity a.
The mean of 15 observations is 32.
If each observation is decreased by 7, then the mean is decreased by 7 ( 32 - 7 = 25).
Hence, the mean of the new observations = 25.
(iii) According to property 4, if each observation is multiplied by a quantity a, then the mean is also multiplied by the same quantity a.
The mean of 15 observations is 32.
If each observation is multiplied by 2, then the mean is multiplied by 2 ( 32 x 2 = 64).
Hence, the mean of the new observations = 64.
(iv) According to property 5, if each observation is divided by a quantity a, then the mean is also divided by the same quantity a.
The mean of 15 observations is 32.
If each observation of the data is divided by 0.5, then the mean is divided by 0.5 .
Hence, the mean of the new observations = 64.
(v) According to property 2, if each observation is increased by a quantity a, then the mean is also increased by the same quantity a.
The mean of 15 observations is 32.
If each observation is increased by 60%, then the mean is increased by 60% ( 32 + = 32 + 19.2 = 51.2).
Hence, the mean of the new observations = 51.2.
(vi) According to property 3, if each observation is decreased by a quantity a, then the mean is also decreased by the same quantity a.
The mean of 15 observations is 32.
If each observation is decreased by 20%; then the mean is decreased by 20% ( 32 - = 32 - 6.4 = 25.6).
Hence, the mean of the new observations = 25.6.
The mean of 5 numbers is 18. If one number is excluded, the mean of remaining numbers becomes 16. Find the excluded number.
Answer
Given:
Number of observations = 5
Mean = 18
⇒ Sum of all 5 observations = 5 x 18 = 90
On excluding an observation, the mean of the remaining 4 observations = 16
∵ Sum of all remaining 4 observations = 4 x 16 = 64
⇒ Excluded observation = Sum of all 5 observations - Sum of all remaining 4 observations
= 90 - 64
= 26
Hence, the excluded number is 26.
If the mean of observations x, x + 2, x + 4, x + 6 and x + 8 is 11, find the value of x.
Answer
Given, observations = x, x + 2, x + 4, x + 6 and x + 8
Mean = 11
Number of observations = 5
By formula,
Mean =
Substituting values we get :
Hence, the value of x = 7.
12 observations in a data are written in ascending order. If the last (12th) observation is doubled, the median will increase by :
12
24
0
6
Answer
As we know, the median is the value of the middle term for any given set of data.
If the last (12th) observation is doubled, the middle term remains unaffected.
Hence, option 3 is the correct option.
12 observations in a data are written in descending order. If the first observation is doubled, the median will :
remain same
increase by 12
decrease by 12
change by 12
Answer
As we know, the median is the value of the middle term for any given set of data.
If the first observation is doubled, the middle term remains unaffected.
Hence, option 1 is the correct option.
Median of numbers 10, 12, 9, 8, 10, 12, 10, 6 and 4 is :
12
10
6
9
Answer
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
4, 6, 8, 9, 10, 10, 10, 12, 12
Number of observations, n = 9 (odd)
Median = term
= term
= term
= term
= 10
Hence, option 2 is the correct option.
The median of 80 observations is 60. If each observation is doubled, the resulting median will be :
60
20
140
120
Answer
As we know, the median is the value of the middle term for any given set of data.
If each observation is doubled, the middle term will also be doubled.
Given, Median = 60
Therefore, new median = 60 x 2 = 120
Hence, option 4 is the correct option.
If each observation in a data is decreased by two, their :
mean decreases by 2, but median remains same.
mean remains same, but median decreases, by 2.
mean and median both decrease by 2.
mean and median both remain the same.
Answer
As we know, the median is the value of the middle term for any given set of data.
If each observation in a data is decreased by 2, both the mean and median will also decrease by 2.
Hence, option 3 is the correct option.
Find the median of :
25, 16, 26, 16, 32, 31, 19, 28 and 35
Answer
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
16, 16, 19, 25, 26, 28, 31, 32, 35
Number of observations, n = 9 (odd)
Median = term
= term
= term
= term
= 26
Hence, the median = 26.
Find the median of :
241, 243, 347, 350, 327, 299, 261, 292, 271, 258 and 257
Answer
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
241, 243, 257, 258, 261, 271, 292, 299, 327, 347, 350
Number of observations, n = 11 (odd)
Median = term
= term
= term
= term
= 271
Hence, the median = 271.
Find the median of :
63, 17, 50, 9, 25, 43, 21, 50, 14 and 34
Answer
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
9, 14, 17, 21, 25, 34, 43, 50, 50, 63
Number of observations, n = 10 (even)
Median = term
= term
= term
=
=
= 29.5
Hence, the median = 29.5.
Find the median of :
233, 173, 189, 208, 194, 204, 194, 185, 200 and 220
Answer
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
173, 185, 189, 194, 194, 200, 204, 208, 220, 233
Number of observations, n = 10 (even)
Median = term
= term
= term
=
=
= 197
Hence, the median = 197.
The following data have been arranged in ascending order. If their median is 63, find the value of x.
34, 37, 53, 55, x, x + 2, 77, 83, 89 and 100.
Answer
Number of observations, n = 10 (even)
Median = term
⇒ 63 = term
⇒ 63 = term
⇒ 63 =
⇒ 63 =
⇒ 63 = x + 1
⇒ x = 63 - 1
⇒ x = 62
Hence, the value of x = 62.
In 10 numbers, arranged in increasing order, the 7th number is increased by 8, how much will the median be changed ?
Answer
Number of observations, n = 10 (even)
Median = term
= term
= term
= term
Since the 7th number is increased by 8, it has no effect on the 5th and 6th terms.
Hence, the median will not change.
Out of 10 students, who appeared in a test, three secured less than 30 marks and 3 secured more than 75 marks. The marks secured by the remaining 4 students are 35, 48, 66 and 40. Find the median score of the whole group.
Answer
Let x1, x2, x3 be the marks less than 30.
Let y1, y2, y3 be the marks greater than 75.
The order of the marks will be:
x1, x2, x3, 35, 40, 48, 66, y1, y2, y3
Number of observations, n = 10 (even)
Median = term
= term
= term
= term
=
=
= 44
Hence, the median score of the whole group is 44.
The median of observations 10, 11, 13, 17, x + 5, 20, 22, 24 and 53 (arranged in ascending order) is 18; find the value of x.
Answer
Number of observations, n = 9 (odd)
Median = term
⇒ 18 = term
⇒ 18 = term
⇒ 18 = term
⇒ 18 = x + 5
⇒ x = 18 - 5
⇒ x = 13
Hence, the value of x is 13.
If each observation of a given set of data is increased by 5, their mean:
remains the same
becomes five times
is decreased by 5
is increased by 5
Answer
Let x1, x2, x3 be the observations.
So, their mean (M) =
Since, each observations is increased by 5, so observations will be x1 + 5, x2 + 5, x3 + 5.
Hence, option 4 is the correct option.
The median of observations (written in ascending order) 26, 29, 42, 53, x, x + 2, 70, 75, 82, 83 and 100 is 65; then:
x = 65
x + 2 = 65
= 6
none of these
Answer
Number of observations, n = 11 (odd)
By formula,
Median = term
Hence, option 2 is the correct option.
The mean of x - 5, x - 3, x - 1 and x + 1 is :
4x - 8
none of these
Answer
Given, observations = x - 5, x - 3, x - 1 and x + 1
Number of observations = 4
By formula,
Mean (M) =
Hence, option 2 is the correct option.
26, x + 4, x + 2 and 18 are in descending order of their values and their median is 20, then the value of x is :
19
17
15
13
Answer
Given observations: 26, x + 4, x + 2 and 18
Median = 20
Arranging the above observations in ascending order,
18, x + 2, x + 4, 26
Number of observations, n = 4 (even)
By formula,
Median =
Substituting values we get :
Hence, option 2 is the correct option.
Statement 1: For n number of data in a set, median = term.
Statement 2: If n is even, median =
Both the statements are true.
Both the statements are false.
Statement 1 is true, and statement 2 is false.
Statement 1 is false, and statement 2 is true.
Answer
If number of observations (n) is odd.
Median = term
If number of observations (n) is even.
Median =
So, statement 2 is true.
∴ Statement 1 is false, and statement 2 is true.
Hence, option 4 is the correct option.
Statement 1: The mean of 100 observation is 50 and one of these observation is increased by 150, the sum of resulting observation is 100 x 50 + 150.
Statement 2: The sum of resulting observation = 100 x 50 + 100.
Both the statements are true.
Both the statements are false.
Statement 1 is true, and statement 2 is false.
Statement 1 is false, and statement 2 is true.
Answer
Given,
Number of observations = 100
Mean = 50
By formula,
Mean =
One of the observation is increased by 150, then sum of the observation = Original sum + 150
⇒ Sum of the observation = 50 x 100 + 150
∴ Statement 1 is true, and statement 2 is false.
Hence, option 3 is the correct option.
Assertion (A): The mean of x1, x2 and x3 is m. Then the value of (x1 - m) + (x2 - m) + (x3 - m) = 0.
Reason (R): x1 + x2 + x3 = 3m
⇒ (x1 - m) + (x2 - m) + (x3 - m) = (x1 + x2 + x3) - 3m
A is true, but R is false.
A is false, but R is true.
Both A and R are true, and R is the correct reason for A.
Both A and R are true, and R is the incorrect reason for A.
Answer
Given,
Observations = x1, x2 and x3
Mean = m
Number of observations = 3
By formula,
Mean =
∴ Both A and R are true, and R is the correct reason for A.
Hence, option 3 is the correct option.
Assertion (A): Mean of n observations is x and mean of another set of n observations is y, the combined mean of all the observations is
Reason (R): Total number of observations = nx + ny
∴ Mean of all the observations =
A is true, but R is false.
A is false, but R is true.
Both A and R are true, and R is the correct reason for A.
Both A and R are true, and R is the incorrect reason for A.
Answer
Given,
For 1st set :
Mean = x
Number of observations = n
By formula,
Mean =
Substituting values we get :
For 2nd set :
Mean = y
Number of observations = n
Substituting values we get :
∴ Both A and R are true, and R is the correct reason for A.
Hence, option 3 is the correct option.
The mean of 100 observations is 40. It is found that an observation 53 was misread as 83. Find the correct mean.
Answer
Given:
Number of observations = 100
Mean = 40
Mean =
⇒ 40 =
⇒ Sum of all observations = 40 x 100
⇒ Sum of all observations = 4,000
Correct sum of observations = Incorrect sum - incorrect observation + correct observation
= 4,000 - 83 + 53
= 3,970
Correct Mean =
= 39.7
Hence, the correct mean is 39.7.
The mean of 200 items was 50. Later on, it was discovered that two items were misread as 92 and 8 instead of 192 and 88. Find the correct mean.
Answer
Given:
Number of observations = 200
Mean = 50
Mean =
⇒ 50 =
⇒ Sum of all observations = 50 x 200
⇒ Sum of all observations = 10,000
Correct sum of observations = Incorrect sum - incorrect observations + correct observations
= 10,000 - (92 + 8) + (192 + 88)
= 10,000 - 100 + 280
= 10,180
Correct Mean =
= 50.9
Hence, the correct mean is 50.9.
Find the mean of 75 numbers, if the mean of 45 of them is 18 and the mean of the remaining ones is 13.
Answer
Mean of 45 numbers = 18
⇒ Total of 45 numbers = 45 x 18 = 810
Mean of remaining (75 - 45) 30 numbers = 13
⇒ Total of 30 numbers = 13 x 30 = 390
∴ Total of all the 75 numbers = 810 + 390 = 1,200
⇒ Mean of all the 75 numbers = = 16
Hence, the mean of 75 numbers is 16.
The mean weight of 120 students of a school is 52.75 kg. If the mean weight of 50 of them is 51 kg, find the mean weight of the remaining students.
Answer
Mean weight of 120 students = 52.75 kg
Let a be the sum of weights of 120 students.
Mean weight of 120 students =
⇒ 52.75 =
⇒ a = 120 x 52.75
⇒ a = 6,330
Mean weight of 50 students = 51 kg
Let b be the sum of weights of 50 students.
⇒ 51 =
⇒ b = 50 x 51
⇒ b = 2,550
Sum of weights of remaining (120 - 50) 70 students = 6,330 - 2,550 = 3,780
Mean weight of remaining 70 students =
= 54
Hence, the mean weight of remaining 70 students is 54 kg.
The mean marks (out of 100) of boys and girls in an examination are 70 and 73 respectively. If the mean marks of all the students in that examination is 71, find the ratio of the number of boys to the number of girls.
Answer
Given:
Mean marks of boys in the examination = 70
Mean marks of girls in the examination = 73
Let the number of boys and girls be a and b, respectively.
Mean =
Mean marks of boys =
⇒ 70 =
⇒ Sum of all marks of boys = 70a
Mean marks of girls =
⇒ 73 =
⇒ Sum of all marks of girls = 73b
Mean of all students =
⇒ 71 =
⇒ 71(a + b) = 70a + 73b
⇒ 71a + 71b = 70a + 73b
⇒ 71a - 70a = 73b - 71b
⇒ a = 2b
⇒
Hence, the ratio of the number of boys to the number of girls is 2 : 1.
Find x, if 9, x, 14, 18, x, x, 8, 10 and 4 have a mean of 11.
Answer
Mean =
⇒ 11 =
⇒ 11 =
⇒ 11 x 9 = 63 + 3x
⇒ 99 = 63 + 3x
⇒ 3x = 99 - 63
⇒ 3x = 36
⇒ x =
⇒ x = 12
Hence, the value of x is 12.
In a series of tests, A appeared for 8 tests. Each test was marked out of 30 and averages 25. However, while checking his files, A could only find 7 of the 8 tests. For these he scored 29, 26, 18, 20, 27, 24 and 29. Determine how many marks he scored for the eighth test.
Answer
Total number of tests = 8
The average score of A = 25
Let the score of the 8th test be a.
Mean =
⇒ 25 =
⇒ 25 =
⇒ 173 + a = 25 x 8
⇒ 173 + a = 200
⇒ a = 200 - 173
⇒ a = 27
Hence, A scored 27 marks in the eighth test.
Find the mean of 8, 12, 16, 22, 10 and 4. Find the resulting mean, if each of the observations, given above, be :
(i) multiplied by 3.
(ii) divided by 2.
(iii) multiplied by 3 and then divided by 2.
(iv) increased by 25 %.
(v) decreased by 40 %.
Answer
Mean =
=
=
= 12
(i) According to property 4, if each observation is multiplied by a quantity a, then the mean is also multiplied by the same quantity a.
If each observation is multiplied by 3, then the mean is also multiplied by 3 ( 12 x 3 = 36).
Hence, the mean of the new observations is 36.
(ii) According to property 5, if each observation is divided by a quantity a, then the mean is also divided by the same quantity a.
If each observation of the data is divided by 2, then the mean is also divided by 2 .
Hence, the mean of the new observations is 6.
(iii) If each observation of data is multiplied by 3, then the mean is also multiplied by 3 ( 12 x 3 = 36).
Similarly, if each observation of the data is divided by 2, then the mean is also divided by 2 .
Hence, the mean of the new observations is 18.
(iv) According to property 2, if each observation is increased by a quantity a, then the mean is also increased by the same quantity a.
If each observation is increased by 25 %, then the mean is also increased by 25 %.
= 12 +
= 12 + 3
= 15
Hence, the mean of the new observations is 15.
(v) According to property 3, if each observation is decreased by a quantity a, then the mean is also decreased by the same quantity a.
If each observation is decreased by 40 %, then the mean is also decreased by 40 %.
= 12 -
= 12 - 4.8
= 7.2
Hence, the mean of the new observations is 7.2.
The mean of 18, 24, 15, 2x + 1 and 12 is 21. Find the value of x.
Answer
Mean =
⇒ 21 =
⇒ 21 =
⇒ 70 + 2x = 21 x 5
⇒ 70 + 2x = 105
⇒ 2x = 105 - 70
⇒ 2x = 35
⇒ x =
⇒ x = 17.5
Hence, the value of x is 17.5.
The mean of 6 numbers is 42. If one number is excluded, the mean of remaining numbers is 45. Find the excluded number.
Answer
Given:
Number of observations = 6
Mean = 42
⇒ Sum of all 5 observation = 6 x 42 = 252
On excluding an observation, the mean of the remaining 5 observation = 45
∵ Sum of all remaining 5 observation = 5 x 45 = 225
⇒ Excluded observation = Sum of all 6 observations - Sum of all remaining 5 observations
= 252 - 225
= 27
Hence, the excluded number is 27.
The mean of 10 numbers is 24. If one more number is included, the new mean is 25. Find the included number.
Answer
Given:
Number of observations = 10
Mean = 24
⇒ Sum of all 10 observations = 10 x 24 = 240
On including an observation, the mean of the 11 observations = 25
∵ Sum of all 11 observations = 11 x 25 = 275
⇒ Included observation = Sum of all 11 observations - Sum of all 10 observations
= 275 - 240
= 35
Hence, the included number is 35.
The following observations have been arranged in ascending order. If the median of the data is 78, find the value of x.
44, 47, 63, 65, x + 13, 87, 93, 99, 110.
Answer
Number of observations, n = 9 (odd)
Median = term
⇒ 78 = term
⇒ 78 = term
⇒ 78 = term
⇒ 78 = x + 13
⇒ x = 78 - 13
⇒ x = 65
Hence, the value of x is 65.
The following observations have been arranged in ascending order. If the median of these observations is 58, find the value of x.
24, 27, 43, 48, x - 1, x + 3, 68, 73, 80, 90.
Answer
Number of observations, n = 10 (even)
Median = term
⇒ 58 = term
⇒ 58 = term
⇒ 58 =
⇒ 58 =
⇒ 58 =
⇒ 58 = x + 1
⇒ x = 58 - 1
⇒ x = 57
Hence, the value of x is 57.
Find the mean of the following data :
30, 32, 24, 34, 26, 28, 30, 35, 33, 25
(i) Show that the sum of the deviations of all the given observations from the mean is zero.
(ii) Find the median of the given data.
Answer
Mean =
=
=
= 29.7
Hence, the mean is 29.7.
(i) = 29.7
| 30 | 29.7 - 30 = -0.3 |
| 32 | 29.7 - 32 = -2.3 |
| 24 | 29.7 - 24 = 5.7 |
| 34 | 29.7 - 34 = -4.3 |
| 26 | 29.7 - 26 = 3.7 |
| 28 | 29.7 - 28 = 1.7 |
| 30 | 29.7 - 30 = -0.3 |
| 35 | 29.7 - 35 = -5.3 |
| 33 | 29.7 - 33 = -3.3 |
| 25 | 29.7 - 25 = 4.7 |
= (-0.3) + (-2.3) + 5.7 + (-4.3) + 3.7 + 1.7 + (-0.3) + (-5.3) + (-3.3) + 4.7
= -0.3 - 2.3 + 5.7 - 4.3 + 3.7 + 1.7 - 0.3 - 5.3 - 3.3 + 4.7
= 0
Hence, the sum of the deviations of all the given observations from the mean is zero.
(ii) On arranging the given set of data in ascending order, we get :
24, 25, 26, 28, 30, 30, 32, 33, 34, 35
Number of observations, n = 10 (even)
Median = term
= term
= term
=
=
= 30
Hence, the median is 30.
Find the mean and median of the data :
35, 48, 92, 76, 64, 52, 51, 63 and 71.
If 51 is replaced by 66, what will be the new median ?
Answer
Mean =
=
=
= 61.33
Hence, the mean is 61.33.
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
35, 48, 51, 52, 63, 64, 71, 76, 92
Number of observations, n = 9 (odd)
Median = term
= term
= term
= term
= 63
Hence, the median is 63.
When 51 is replaced by 66, and the given set of data is arranged in ascending order, we get :
35, 48, 52, 63, 64, 66, 71, 76, 92
Number of observations, n = 9 (odd)
Median = term
= term
= term
= term
= 64
Hence, the new median is 64.
The mean of x, x + 2, x + 4, x + 6 and x + 8 is 11, find the mean of the first three observations.
Answer
Mean =
⇒ 11 =
⇒ 11 =
⇒ 11 =
⇒ 11 x 5 = 5x + 20
⇒ 55 = 5x + 20
⇒ 5x = 55 - 20
⇒ 5x = 35
⇒ x = 7
So, the observations are x, x + 2, x + 4, x + 6 and x + 8
= 7, 9, 11, 13, 15
Mean of the first three observations =
=
= 9
Hence, the mean of the first three observations is 9.
Find the mean and median of all the positive factors of 72.
Answer
The positive factors are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36, 72.
Mean =
=
=
= 16.25
Hence, the mean is 16.25.
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36, 72
Number of observations, n = 12 (even)
Median = term
= term
= term
=
=
= 8.5
Hence, the median is 8.5.
The mean weight of 60 students in a class is 40 kg. The mean weight of boys is 50 kg while that of girls is 30 kg. Find the number of boys and girls in the class.
Answer
Given:
Mean weight of boys = 50
Mean weight of girls = 30
Let the number of boys and girls be a and b respectively.
Mean weight of boys =
⇒ 50 =
⇒ Sum of all weights of boys = 50a
Mean weight of girls =
⇒ 30 =
⇒ Sum of all weights of girls = 30b
Mean weight of 60 students =
⇒ 40 =
⇒ 40(a + b) = 50a + 30b
⇒ 40a + 40b = 50a + 30b
⇒ 50a - 40a = 40b - 30b
⇒ 10a = 10b
⇒ a = b
Total students = 60
⇒ a + b = 60
⇒ a + a = 60
⇒ 2a = 60
⇒ a =
⇒ a = 30
⇒ b = 30
Hence, the number of boys is 30 and the number of girls is 30.
The average of n numbers x1, x2, x3 ..............., xn is A. If x1 is replaced by (x + a)x1, x2 is replaced by (x + a)x2 and so on. Find the new average.
Answer
Average of n numbers = A
⇒ A =
⇒ ..........(1)
New average =
=
= [∵Using equation (1)]
=
Hence, new average is (x + a)A.
The heights (in cm) of the volley-ball players from team A and team B were recorded as :
Team A : 180, 178, 176, 181, 190, 175, 187
Team B : 174, 175, 190, 179, 178, 185, 177
Which team had the greater average height ? Find the median of team A and team B.
Answer
Total number of players in each team = 7
Mean =
Mean height of team A =
=
= 181 cm
Mean =
Mean height of team B =
=
= 179.7 cm
Median of team A,
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
175, 176, 178, 180, 181, 187, 190
Number of observations, n = 7 (odd)
Median = term
= term
= term
= term
= 180 cm
Median of team B,
On arranging the given set of data in ascending order, we get :
174, 175, 177, 178, 179, 185, 190
Number of observations, n = 7 (odd)
Median = term
= term
= term
= term
= 178 cm
Hence, team A has greater average height. Median of team A is 180 cm and team B is 178 cm.