KnowledgeBoat Logo
|

Science

Two persons manage to push a motorcar of mass 1200 kg at a uniform velocity along a level road. The same motorcar can be pushed by three persons to produce an acceleration of 0.2 ms-2. With what force does each person push the motorcar? (Assume that all persons push the motorcar with the same muscular effort)

Laws of Motion

11 Likes

Answer

Given,

Mass of the car (m) = 1200 kg

When two persons push the car, it moves with uniform velocity i.e., acceleration of the car is 0 and total force on the car is balanced.

Hence, the force that accelerates the car is given by the third person.

Acceleration when third person starts pushing the car (a) = 0.2 ms-2

We know, Force = mass x acceleration

Substituting we get,

F = 1200 × 0.2 = 240 N

The force applied by third person = 240 N.

As all 3 people push with the same muscular effort, hence, force applied by each person = 240 N

Answered By

3 Likes


Related Questions