KnowledgeBoat Logo
|

Mathematics

The class IX students of a certain public school wanted to give a farewell party to the outgoing students of class X. They decided to purchase two kinds of sweets, one costing ₹70 per kg and the other costing ₹84 per kg. They estimated that 36 kg of sweets were needed. If the total money spent on sweets was ₹2800, find how much sweets of each kind they purchased.

Linear Equations

80 Likes

Answer

Let first sweet purchased be x kg and 2nd be y kg.

Then, x + y = 36 or x = 36 - y …….(i)

Total cost of sweets will be 70x + 84y.

According to question,

⇒ 70x + 84y = 2800

Substituting value of x from (i) in above equation we get,

⇒ 70x + 84(36 - x) = 2800

⇒ 70x + 3024 - 84x = 2800

⇒ 3024 - 14x = 2800

⇒ 14x = 3024 - 2800

⇒ 14x = 224

⇒ x = 16.

Substituting this value of x in eq (i)

⇒ 36 - y = 16

⇒ y = 36 - 16

⇒ y = 20

Hence, the sweet costing ₹70 per kg purchased was 16 kg and the one costing ₹84 per kg was 20 kg.

Answered By

38 Likes


Related Questions