Mathematics
The class IX students of a certain public School wanted to give a farewell party to the outgoing student of class X. They decided to purchase two kinds of sweets, one costing ₹350 per kg and the other costing ₹ 440 per kg. They estimated that 36 kg of sweets were needed. If the total money spent on sweet was ₹ 14,000, find how much sweets of each kind they purchased.
Linear Equations
25 Likes
Answer
Let first sweet purchased be x kg and second be y kg.
Then, x + y = 36 or y = 36 - x ………………….(1)
Cost of first sweet = ₹ 350 per kg
Cost of second sweet = ₹ 440 per kg
Total cost of sweets will be 350x + 440y.
Total money spent on sweet = ₹ 14,000
⇒ 350x + 440y = 14000
Substituting the value of y from (1) in above equation we get,
⇒ 350x + 440(36 - x) = 14000
⇒ 350x + 15840 - 440x = 14000
⇒ 15840 - 90x = 14000
⇒ 90x = 15840 - 14000
⇒ 90x = 1840
⇒ x =
⇒ x = 20.44 ≈ 20.
Substituting this value of x in eq (1)
⇒ y = 36 - x
⇒ y = 36 - 20
⇒ y = 16.
Hence, the sweet costing ₹350 per kg purchased was 20 kg and the one costing ₹440 per kg was 16 kg.
Answered By
8 Likes
Related Questions
The sum of two numbers is 43. If the larger is doubled and the smaller is tripled, the difference is 36. Find the two numbers.
The cost of 5 kg of sugar and 7 kg of rice is ₹765 and the cost of 7 kg of sugar and 5 kg of rice is ₹735. Find the cost of 6 kg of sugar and 10 kg of rice.
If from twice the greater of two numbers 16 is subtracted, the result is half the other number. If from half the greater number 1 is subtracted, the result is still half the other number. What are the numbers?
There are 38 coins in a collection of 20 paise coins and 25 paise coins. If the total value of the collection is ₹8.50, how many of each are there?