Mathematics
The cost of 5 kg of sugar and 7 kg of rice is ₹765 and the cost of 7 kg of sugar and 5 kg of rice is ₹735. Find the cost of 6 kg of sugar and 10 kg of rice.
Linear Equations
24 Likes
Answer
Let cost of sugar and rice per kg be ₹ x and ₹ y respectively.
So, cost of 5 kg of sugar and 7 kg of rice = 5x + 7y and,
cost of 7 kg of sugar and 5 kg of rice = 7x + 5y.
Given,
Cost of 5 kg of sugar and 7 kg of rice is ₹ 765.
⇒ 5x + 7y = 765 …………………(1)
Cost of 7 kg of sugar and 5 kg of rice is ₹ 735
⇒ 7x + 5y = 735 …………………(2)
Multiplying eq (1) by 7, we get :
⇒ 7(5x + 7y) = 7 × 765
⇒ 35x + 49y = 5355 …………………(3)
Multiplying eq (2) by 5, we get :
⇒ 5(7x + 5y) = 5 × 735
⇒ 35x + 25y = 3675 …………………(4)
Subtracting equation (4) from (3) we get,
⇒ 35x + 49y - (35x + 25y) = 5355 - 3675
⇒ 35x - 35x + 49y - 25y = 5355 - 3675
⇒ 24y = 1680
⇒ y =
⇒ y = 70.
Substituting the value of y in (1) we get,
⇒ 5x + 7(70) = 765
⇒ 5x + 490 = 765
⇒ 5x = 765 - 490
⇒ 5x = 275
⇒ x =
⇒ x = 55.
∴ Cost of 6 kg of sugar and 10 kg of rice = 6x + 10y
= 6(55) + 10(70) = 330 + 700 = ₹ 1,030.
Hence, cost of 6kg of sugar and 10 kg of rice = ₹ 1,030.
Answered By
10 Likes
Related Questions
The sum of two numbers is 2. If their difference is 20, find the numbers.
The sum of two numbers is 43. If the larger is doubled and the smaller is tripled, the difference is 36. Find the two numbers.
The class IX students of a certain public School wanted to give a farewell party to the outgoing student of class X. They decided to purchase two kinds of sweets, one costing ₹350 per kg and the other costing ₹ 440 per kg. They estimated that 36 kg of sweets were needed. If the total money spent on sweet was ₹ 14,000, find how much sweets of each kind they purchased.
If from twice the greater of two numbers 16 is subtracted, the result is half the other number. If from half the greater number 1 is subtracted, the result is still half the other number. What are the numbers?