KnowledgeBoat Logo
|

Mathematics

The price of oranges is ₹ 90 per dozen. Manoj can buy 12 dozen oranges with the money he has. If the price of orange is increased by ₹ 30, how many oranges can Manoj buy?

Direct & Inverse Variations

77 Likes

Answer

Cost of 1 dozen oranges = ₹ 90

Cost of 12 dozen oranges = ₹ 90 x 12 = ₹ 1,080

Price of oranges is increased by ₹ 30,

∴ New price of 1 dozen oranges = ₹ (90 + 30) = ₹ 120

Let Manoj buy x dozen oranges for ₹ 120 per dozen.

Oranges
(in dozen)
Cost
1290
x120

As the price of oranges has increased, so now Manoj will be able to buy lesser number of oranges with the money he has.

∴ It is a case of inverse variation.

12×90=x×1201080=x×120x=1080120x=9\therefore 12 \times 90 = x \times 120\\[1em] \Rightarrow 1080 = x \times 120\\[1em] \Rightarrow x = \dfrac{1080}{120}\\[1em] \Rightarrow x = 9

Hence, Manoj can buy 9 dozen oranges for ₹ 1,080.

Answered By

22 Likes


Related Questions